Trening kalisteniki – co warto wiedzieć na ten temat?

We współczesnym świecie istnieje wiele metod oraz technik pozwalających zwiększyć własną siłę. Do jednych z nich niewątpliwie należy trening kalisteniki. Słowo kalistenika pochodzi z języka greckiego. Jest to połączenie słów kallos czyli piękno oraz sthenos oznaczające siłę.

Kalistenika została zapoczątkowana już w starożytnej Grecji

Jej podstawowym zdaniem było przygotowanie fizyczne żołnierzy. Kalistenika jest zespołem ćwiczeń wykorzystujących potencjał własnych mięśni. Specyficzne dla tego treningu jest to, że głównym ciężarem podnoszonym jest masa własnego ciała.

Do podstawowych ćwiczeń należą między innymi: skłony, wymachy, pompki czy podciąganie. Jedną z cech tego treningu jest także utrzymywanie równowagi ciała. Do takich ćwiczeń można zaliczyć stanie na rękach czy bardziej zaawansowaną technikę jak flaga.

Zalety kalisteniki – dlaczego warto?

Samowystarczalność jest główną zaletą kalisteniki. Aby rozpocząć trening niewymagany jest nam żaden wkład finansowy. Do wykonywania ćwiczeń nie potrzeba dodatkowego sprzętu.

Trening można wykonać w każdym miejscu. Wszystkie ćwiczenia opierają się na własnym ciężarze, co zazwyczaj przychodzi naturalnie. Kolejną dobrą stroną jest mała ilość doznawanych kontuzji. Wykonywanie tych ćwiczeń nie jest specjalnie szkodliwe dla stawów. Ta forma treningu jest bezpieczna, gdyż nie da się przesadzić z podnoszonym ciężarem, tak jak często zdarza się to osobą ćwiczącym na siłowni. Zwiększenie trudności ćwiczeń wymaga zmiany postawy ciała lub środka ciężkości. Aby wykonać cięższy trening, utrudniamy mięśniom generowanie siły. Kolejną zaletą jest więc także stopniowanie trudności. Nie uda się wykonać zaawansowanych ćwiczeń bez opanowania ich podstawowych wersji.

Jakie efekty daje kalistenika?

Trening ten zwiększa przede wszystkim naszą siłę fizyczną. Dzięki formie przyjętych ćwiczeń równomiernie rozbudowuje masę ciała. Poprzez prace z własnym ciałem doskonale poprawia naszą koordynację oraz równowagę ruchową. Uznaje się, że ćwiczenia kalisteniczne spalają dużą ilość kalorii, więc łatwo jest zrzucić zbędne kilogramy. Do treningu zaliczyć można także ćwiczenia rozciągające, dzięki którym nasze ciało staje się bardziej zwinne i elastyczne.

Tak jak większość sportów kalinistenika wpływa pozytywnie na zdrowie. Częste ćwiczenia pozwalają uregulować puls oraz wpływają pozytywnie na nasz układ nerwowy.