Jak ciężkie powinny być treningi na siłowni? O obciążeniu treningowym

Wybór odpowiedniego obciążenia do treningu siłowego jest bardzo ważny, ponieważ może mieć duży wpływ na efektywność i bezpieczeństwo twoich treningów. Ostateczna decyzja o tym, jakie obciążenie jest najlepsze, zależy od kilku czynników, w tym twojego aktualnego poziomu sprawności i celów treningowych.

Na jakim poziomie obecnie się znajdujesz?

Doświadczenie i aktualna sprawność. To na pewno ważne czynniki mające wpływ na intensywność treningu. Najważniejszym kryterium wyboru obciążenia jest twoja aktualna sprawność. Jeśli jesteś nowicjuszem w treningu siłowym i dopiero zaczynasz poznawać takie blogi jak ten lub blog Schudniemy.pl i pozyskujesz z nich wiedzę, to powinieneś rozpocząć od niższych ciężarów i stopniowo zwiększać je wraz ze wzrostem wydolności. Zbyt duże obciążenie na początku może prowadzić do kontuzji lub spowodować, że będziesz mieć trudności z wykonaniem ćwiczeń prawidłowo.

Indywidualne założenia treningowe

Kolejnym ważnym czynnikiem jest twoje indywidualne założenie treningowe. Jeśli chcesz zwiększyć siłę, powinieneś wybierać obciążenia, które są wystarczająco ciężkie, abyś mógł wykonać maksymalnie 6-12 powtórzeń danego ćwiczenia. Natomiast jeśli chcesz zwiększyć masę mięśniową, powinieneś wybierać obciążenia, które pozwolą ci wykonać od 8 do 12 powtórzeń.

Oprócz aktualnej sprawności i celów treningowych, należy również wziąć pod uwagę rodzaj ćwiczenia, które będziesz wykonywać. Na przykład w przypadku ćwiczeń z hantlami lub sztangami, ciężar powinien być dostosowany do twojej siły i wydolności. Natomiast w przypadku ćwiczeń na maszynach, ciężar powinien być dostosowany do naszych możliwości.