Kreatyna – czy warto z niej skorzystać?

Kreatyna to bardzo popularny suplement, który pomaga i przyśpiesza podczas budowania masy mięśniowej. Ze względu, że jest bezpieczna i nie daje skutków ubocznych, chętnie po nią bywalcy siłowni. Czy warto po nią sięgać?

Czym jest kreatyna?

To związek organiczny zbudowany z fragmentów białek. Naturalnie znajduje się w tkance mięśniowej. Składa się z glicyny, metioniny oraz argininy – aminokwasów. Najczęściej można znaleźć ją w formie tabletek bądź proszku.

Jakie efekty podczas stosowania kreatyny?

Według badań kreatyna jest jednym z najbardziej skutecznych suplementów diety. Zwiększa energię, którą możemy wykorzystać w trakcie wymagającego treningu oraz regeneracja jest przyśpieszona przez redukcję zakwaszenia mięśni. Dodatkowo szacuje się, że dzięki kreatynie przyrost mięśni przez trzy miesiące treningów ze wsparciem kreatyny jej wynosi 1-2 kg.

Jak zażywać suplement?

Należy spożywać 1 gram na 10 kg masy ciała około 30-40 minut przed treningiem bądź po treningu razem z posiłkiem. Nie ma znaczenia w jakiej formie będzie podana, gdyż zarówno w proszku, jak i w tabletkach jednocześnie i dość szybko przyswaja organizm. Można suplementować ją nieprzerwanie, również w dni bez treningu.

Czy warto sięgać po kreatynę?

Owszem, dużą zaletą jest fakt,że to suplement całkowicie bezpieczny w stosowaniu. Należy zachować jednak umiar i nie brać większych dawek niż zalecają. Posiada dużo pozytywnych cech – zwiększa wytrzymałość w trakcie treningu, zwiększa masę mięśniową i wspomaga regeneracje. Efekty przychodzą w indywidualnym czasie i zależne jest to od organizmu. Dla niektórych będzie to krótszy czas, a inni będą musieli dłużej poczekać.