Co warto wiedzieć na temat cytruliny?

Aktywność fizyczna, zwłaszcza intensywny trening kojarzony jest nie tylko z najlepszymi efektami, lecz również z bólem mięśni już podczas treningu lub wstając z łóżka następnego dnia, czyli tak zwane zakwasy.

Nie jeden miłośnik siłowni sięga po porady jak zminimalizować ten ból – niestety w 100% nie jest to możliwe, jednakże istnieje pewien specyfik, który wspomaga cały proces.

Jabłczan cytruliny – co daje i jak go stosować ?

Cytrulina jest niebiałkowym aminokwasem stosowanym głównie przez sportowców chcących poprawić swoją wydolność na treningach.

Suplementując produkty zawierające jabłczan cytruliny można:

  • zmniejszyć poziom bólu mięśni,
  • zwiększyć wytrzymałość podczas treningu.

Dzieje się tak, ponieważ omawiana substancje bierze udział w powstawaniu argininy, która z kolei prowadzi do wytworzenia tlenku azotu – wpływa to na pojawienie pompy mięśniowej. Zastosowanie aminokwasu L-cytruliny również reguluje przepływ krwi do tkanek, dzięki czemu zmniejszony jest czas potrzebny na regenerację mięśni. Dawkować cytrulinę należy przed i po treningu zaczynając od przedziału 4-6 g na dobę – stopniowo ilość można zwiększać, jeżeli reakcja organizmu jest prawidłowa.

Cytrulina – suplement, a nie budulec!

Dostarczając organizmowi dodatkowy produkt zawierający cytrulinę nie można spodziewać się przyrostu masy – suplement nie jest budulcem, lecz wspomaga wydolność na treningu oraz minimalizuje ból mięśniowy po treningu.

L-cytrulina z medycznego punktu widzenia.

Cytrulina używana nie tylko dla celów sportowych, lecz i jako lekarstwo na:

  • choroby serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • anemię sierpowatą.